top of page
Writer's pictureOrk

Pentagon využíva zákony po 11. septembri na vedenie „tajných vojen“ po celom svete.

Správa vydaná minulý týždeň Brennanovým centrom pre spravodlivosť na New York University School of Law podrobne popisuje, ako bolo americkému ministerstvu obrany (DoD) dovolené v posledných dvoch desaťročiach tajne rozmiestňovať jednotky a viesť tajné vojny v desiatkach krajín po celom svete.


Medzi krajiny ovplyvnené týmito takzvanými „orgánmi bezpečnostnej spolupráce“ sú Libanon, Irak, Sýria a Jemen, ale zahŕňajú aj mnohé africké a latinskoamerické národy. Tieto postupy boli schválené Kongresom USA v rokoch po útokoch z 11. septembra a sú pokračovaním Povolenia na použitie vojenskej sily (AUMF) z roku 2001.


Podľa správy AUMF pokrýva „široký sortiment teroristických skupín, ktorých úplný zoznam exekutíva dlho tajila Kongresu a stále tají pred verejnosťou". Podľa tejto tradície „orgány pre bezpečnostnú spoluprácu“, ktoré Pentagón zneužíva, sú oddiel 333 a oddiel 127e hlavy 10 zákonníka Spojených štátov amerických (USC).


Sekcia 333 oprávňuje armádu USA „cvičiť a vyzbrojovať cudzie sily kdekoľvek na svete“, zatiaľ čo sekcia 127e oprávňuje Pentagón „poskytovať podporu zahraničným silám, polovojenským jednotkám a súkromným osobám, ktoré naopak podporujú americké protiteroristické operácie“, pričom limit výdavkov je vo výške 100 000 000 USD za fiškálny rok.


Avšak vďaka vágnej definícii „podpory“ a „školenia“ v texte týchto zákonov boli programy podľa § 333 a § 127e zneužité na „nepriateľské“ skupiny pod napätým výkladom ústavnej sebaobrany; tiež umožnili americkej armáde vyvinúť a kontrolovať zástupné sily, ktoré bojujú v mene – a niekedy aj popri – ich vlastných. V dôsledku toho boli tieto programy v desiatkach krajín použité ako odrazový mostík pre nepriateľské akcie, pričom Pentagón často odmietal informovať Kongres alebo americkú verejnosť o svojich tajných operáciách s odôvodnením, že incidenty sú „príliš malé", aby zaujímali verejnosť.


Potom je tu ešte zaujímavý paragraf 1202, ktorý umožňuje americkej armáde povoliť „neregulárne bojové operácie“ proti „darebáckym štátom“, ako sú Irán alebo Severná Kórea, prípadne Rusko a Čína. Správa prichádza v čase, keď americká armáda a jej zástupné milície sú obvinené z nezákonnej okupácie rozsiahlych oblastí Sýrie a Jemenu, rabovania ropy z vojnou zničených krajín.Okrem toho bývalý americký predstaviteľ v utorok prezradil , že proti iránske milície sú vyzbrojené v regióne irackého Kurdistanu (IKR), kde ako je známe pôsobí CIA aj Mossad.

39 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page