top of page
Writer's pictureOrk

V multipolárnom svete vznikajú nové centrá moci, chceme s nimi spolupracovať.

Nemecko sa bude snažiť o spoluprácu tam, kde je to v našom spoločnom záujme, ale nebudeme ignorovať ani kontroverzie.


Už sú to dobré tri roky, čo môj predchodca naposledy navštívil Čínu. Tri roky, počas ktorých sa zvýšili výzvy a riziká, ktorým čelíme – tu v Európe, vo východnej Ázii a, samozrejme, aj v čínsko-nemeckých vzťahoch. Tri roky, počas ktorých sa svet od základov zmenil – v dôsledku pandémie COVID-19 na jednej strane a vojny Ruska proti Ukrajine na strane druhej s jej vážnymi dôsledkami pre medzinárodný poriadok, naše dodávky potravín a energie, hospodárstvo a ceny. na celom svete.

Takéto stretnutia neboli dlho možné kvôli pandémii a prísnym opatreniam Pekingu na jej potlačenie. Priama konverzácia je preto teraz o to dôležitejšia.


Po prvé, dnešná Čína nie je rovnaká ako Čína pred piatimi alebo desiatimi rokmi. Výsledok práve skončeného zjazdu komunistickej strany je jednoznačný: Vyhlásenie marxizmu-leninizmu teraz zaberá oveľa širší priestor ako v záveroch predchádzajúcich zjazdov. Hľadanie národnej bezpečnosti – synonymum stability komunistického systému – a národnej autonómie bude v budúcnosti dôležitejšie. A ako sa Čína mení, musí sa zmeniť aj spôsob, akým s Čínou jednáme.


Po druhé, nezmenila sa len Čína, ale aj svet. Vojna Ruska proti Ukrajine brutálne ohrozuje medzinárodný mier a bezpečnostný poriadok. Ruský prezident Vladimir Putin už neváha ani pohroziť použitím jadrových zbraní, čím hrozí, že prekročí hranicu ľudstva ako celku.


Po tretie, aj za zmenených okolností zostáva Čína dôležitým obchodným a obchodným partnerom pre Nemecko a Európu – nechceme sa od nej oddeliť. Ale čo chce Čína?


Po štvrté, začiatkom tohto roka v Davose prezident Xi povedal: „Svet sa rozvíja prostredníctvom pohybu protikladov; bez protirečenia by nič neexistovalo." To znamená povoliť a vydržať rozpor. Znamená to nevyhýbať sa zložitým problémom vo vzájomných diskusiách. Patrí medzi ne rešpektovanie občianskych a politických slobôd, ako aj práv etnických menšín, napríklad v provincii Sin-ťiang.


Po piate, a napokon, ak cestujem do Pekingu ako spolkový kancelár Nemecka, robím to aj ako Európan. Nehovoriť v mene celej Európy – to by bolo trúfalé a nesprávne – ale preto, že nemecká politika voči Číne môže byť úspešná len vtedy, keď je zakotvená v európskej politike voči Číne.


Pred mojou návštevou sme preto úzko spolupracovali s našimi európskymi partnermi vrátane francúzskeho prezidenta Macrona a s našimi transatlantickými priateľmi.



66 views0 comments

Comments


bottom of page